A 10 legfontosabb készség, amelyre a 2020-as évtizedben szükségünk lesz a sikerhez

Szerző: Szlafkai Éva

Milyen készség fejlesztésére fókuszáljunk a következő évtizedben, hogy sikeresen lépést tudjunk tartani a világgal a 4. ipari forradalom küszöbén? A kreativitás fontossága még inkább felértékelődik az elkövetkező években, méghozzá annyira, hogy a World Economic Forum tanulmánya szerint az egyik legfontosabb készségként említi. Lássuk az összes helyezettet a TOP 10-es ranglistán és fejlesztésének módjait.

A 4. ipari forradalom küszöbén

Jelenleg ott ácsorgunk egy forradalmi technológiai változás küszöbén, amely alapjaiban változtatja meg a módot, ahogy élünk, dolgozunk, kapcsolódunk, kommunikálunk, gondoljunk csak a MI (mesterséges intelligencia) térnyerésére, a robotikára, a nanotechnológiára, a 3D nyomtatás alkalmazási lehetőségeire, közösségi média mindent átszövő hatalmára és a kommunikációnkat meghatározó mivoltára.

Míg az I. ipari forradalom esetén gőz és víz volt a termelés beindítója, a másodikban az elektromos áramot használtak a tömegtermeléshez, a harmadikban az elektronika és az információs technológia forradalmasította és tette hatékonyabbá a termelést, addig a IV. ipari forradalomban a digitalizáció elmossa a fizikai, biológiai, digitális korlátokat. Teljesen átalakul az életünk. Tőlünk függ, mit kezdünk vele. Az biztos, hogy fejlődnünk kell a változással együtt.

A 10 legfontosabb készség 2020-ban, a 4. ipari forradalom küszöbén

Az elmúlt 5 évben olyan változások zajlottak a világban, amely már ennyi idő alatt is átalakította azon készségek fontossági sorrendjét, amelyek elsajátítása, fejlesztése segít bennünket a sikeres alkalmazkodáshoz. A World Economic Forum tanulmánya szerint – Future of Jobs – a fontos készségek csaknem harmada megváltozott. Míg 2015-ben az irányítási készségek, tárgyalástechnika és minőségellenőrzés mind fontos skillek voltak, ma már inkább a kreativitás és a kritikus gondolkodás váltak elsősorban fejlesztendő területté.

Lássuk sorrendben, melyek azok a készségek, amelyek szükséges fejlesztenünk a következő évtizedben:

  1. Komplex problémamegoldás
  2. Kritikus gondolkodás
  3. Kreativitás
  4. People management
  5. Kooridinálás
  6. Érzelmi intelligencia
  7. Döntéshozási képesség
  8. Szolgáltatásközpontúság
  9. Tárgyalástechnika
  10. Kognitív rugalmasság

Számunkra melyek ezek közül a leginkább fejlesztésre szoruló területek?

Természetesen nem ilyen egyszerű a képlet, számos másodlagos készség is szükséges a sikeres alkalmazásukhoz (pl. kommunikáció, önismeret, értő figyelem stb.), amire most nem térek ki, de több szikracikkben olvashatsz róluk. Fókuszáljunk most csak az elsődlegesekre, azok közül is a három legfontosabb készégre, amelyre érdemes odafigyelni a következő évtizedben.

A három legfontosabb készség 2020-ban: komplex problémamegoldás, kritikus gondolkodás, kreativitás

Az új munkamódszerek, életvitelbeli kihívások, rohamtempójú technológiai újítások olyan készségeket igényelnek, amelyek segítenek a káoszon átlátni, komplex feladatokkal szembenézni, tegnap még ismeretlen problémákat megoldani, új ötleteket és nézőpontokat számításba venni és megkérdőjelezni a status quot. A kreativitás elengedhetetlen ahhoz, hogy ebben a változó, kiszámíthatatlan VUCA világban élni tudjunk, tovább fejlődjünk, és az új kihívásokra új kérdéseket találjunk, amelyekkel válaszolhatunk rájuk, hiszen a tegnap válaszai már nem biztos, hogy működnek.

Csatlakozz a Szikra Hub-hoz, amely egy kreatív fókuszú önfejlesztő klub. Célja, hogy kreatívan megközelített témákkal és folyamatosan bővülő tudástárral segítse az önfejlesztésedet számos területen.  Mentoranyagok, tervezők, kihívások, könyvek tudásanyagai, workshopok, coaching alkalmak és mindez kreatív köntösben, ráadásul közösségben. Kíváncsi vagy a rendhagyó tartalmakra? Nézz körül a www.szikrahub.hu oldalon!

A kritikus gondolkodás is rettentő fontos készség lesz a 2020-as években, hiszen meg kell tudnunk szűrni a szűretlenül ránk omló információáradatban az értékes tartalmakat, és figyelnünk kell rá, hogy ne csak szubjektív benyomások által hozzunk döntéseket és kevésbé legyünk megvezethetőek a napjainkban egyre több és gyorsabban ránk zúduló válogatatlan információ által.  A kritikus gondolkodás képessége lehetővé teszi, hogy az információk rendszerezésével minden helyzetben a lehető legmegfelelőbb döntést hozzuk, méghozzá úgy, hogy nem azt választjuk a lehetőségek közül, amelyiket helyesebbnek véljük, hanem azt, amelyik a legjobb lesz számunkra. 

Hogyan fejleszthetjük ezeket a készségeket?

Ismerjünk meg és használjunk olyan kreatív problémamegoldó módszereket, mint a Mindmap, Halszálka-módszer, Miért-módszer (5 WHY), használjuk a véletlen input erejét, de megnézhetjük a sikeres problémamegoldás 4 kreatív módszerét is, vagy boncoljunk élve. Gyakoroljuk a laterális és a divergens gondolkodásmódot, hiszen ez a fajta gondolkodásmód teszi lehetővé egy probléma több oldalról való megközelítését, a sémák kerülését vagyis az out-of-the-box mentalitást. 

A kritikus gondolkodás fejlesztéséhez használjuk az ebben a cikkben felsorolt lépéseket, azaz legyünk kíváncsiak, teljes figyelmünkkel összpontosítsunk arra, amivel éppen foglalkozunk, készítsünk jegyzeteket a felbukkanó ötletek tárolására és a mikronteendők kiiktatására, elemzzük, kérdőjelezzük meg a döntéseinket, gyűjtsünk információkat, amelyek alapján mérlegeljünk, gondoljunk át különféle nézőpontokat, keressünk alternatívákat és igyekezzünk jól megfogalmazni a kérdéseinket.

A kreativitás fejlesztéséhez olvasd el az összes cikket a Szikra blogon, de ha arra most nem jut időd, akkor kezdd ezekkel:

Te milyen területen szeretnél fejlődni a 2020-as évtizedben?

Csatlakozz most a Szikra Hub-hoz, amely egy kreatív fókuszú tudástár, és fejlődj több mint 300 inspiráló tudásanyagból. Irány a szikrahub.hu! További lehetőségek: SZIKRAMAIL, ONLINE KURZUSOK.

Kreatív szemléletmód a fókuszban – előadások, kurzusok, céges tréningek változatos témákban, rendhagyó nézőpontokból.  evaszlafkai.hu

Ezeket olvastad már?