Tele vagyunk emlékképekkel, amik csak gyűlnek az agyunkban, elraktározódnak és sok körülménytől függ, miként tudjuk felidézni. De általában nehezen, vagy egyáltalán nem. Viszont van egy nagyon könnyen előhívható szelet, amiért a vakuemlékezet a felelős.
Te hol voltál, mit csináltál például azon a bizonyos WTC-s szeptember 11-én...és Antall József halálakor a Disney csatornát nézve?
Mi az a vakuemlékezet?
Ha egy napon egy kivételes esemény történik (sokszor sajnos inkább rossz hír, nagy port kavaró tett), akkor valószínű, hogy részletesen vissza tudunk emlékezni nem csak az adott eseményre, hanem a saját körülményeinkre is.
„Ezt a jelenséget nevezte el Brown és Kulik 1977-ben villanófény-emléknek, mert emlékezetünk úgy rögzíti és tárja elénk az ilyen eseményeket és azok teljes holdudvarát, mintha elménk fényképezőgépe vakuval világítaná meg. A kutatók szerint ezek az emlékek tehát idővel nem halványodnak és nincsenek kitéve a torzulásnak sem, teljesen megbízhatóak, mert az érzelmi felindultság miatt az agy más kódolási mechanzmusok alapján rögzítette, mint a normál emlékeket.”
Mindenre pontosan emlékezünk?
Elivileg nem, de erről megoszlanak a vélemények.
Például Ulric Neisser cáfolni akarta, hogy mindenre pontosan emlékeznénk, és szerinte ez sem jobban megbízható, mint az az életünk egyéb emlékei és csak azért emlékezünk rá jobban, mert a katasztrófa kapcsán többet beszélünk róla. Volt is egy ismert kutatása. 1986-ban, amikor a Challenger űrrepülőgép katasztrófája után megkért több száz diákot, hogy írják le a körülményeiket (miben voltak, hol voltak, mit csináltak aznap stb.). Ezt az írásos kísérletet megismételtette közel 3 évvel később, és arra jutott, hogy nem pontosan ugyanazokat a körülményeket írták le, mint anno.
VAGYIS?
Arra a következtetésre jutottak, hogy a vakuemlékek kapcsán nem is a tragédia részleteit őrizzük meg nagyon pontosan, hanem olyan személyes részleteket, mint például hol voltunk, mit csináltunk, amikor meghallottuk a hírt.
De ezt is csupán azért, mert a tragédia kapcsán többször emlegettük ezeket a részleteket.
Te fel tudod idézni?
- Mit csináltál 9/11 idején, a WTC elleni támadás napján?
- Hol voltál, amikor megtudtad, hogy Diana hercegnő meghalt?
- Mit csináltál, amikor értesültél a Csernobili katasztrófáról?
- … esetleg mit csináltál közvetlen utána, amikor 1993-ban nézted a Disney-délutánt vasárnap és bejelentették Antall József halálhírét? (…én kivoltam tőle gyerekként, hogy megszakították a műsort)
Utóbbi eseményről, vagyis a Kacsamesék megszakításáról egy teljes bejegyzést találsz a wikipédián. 🙂 Egyébként ez az esemény generációs élményként kohéziós erővel bír a 80-as években születettek számára. Hát valóban.
Ez volt az a KACSAMESÉK epizód, amelyet Antall József halálakor megszakítottak. Húúú, de ki voltam bukva 7 -évesen. 🙂
A mai bejegyzést inspirálta a Mindennapi Pszichológia oldalon olvasott cikk.
Leadfotó: Aurélien Bellanger