Vajon mit árul el rólunk, a fejlett nyugati társadalom tagjairól, hogy ilyen lázasan kutatjuk a boldogságot? Békében és szabadon élünk, nincsenek pusztító világjárványok, a szupermarketek polcai telis-teli vannak áruval. Bármikor elérhetjük a szeretteinket, akárhol éljenek is a Földön. Elképesztő mennyiségű információval rendelkezünk a világról, amiben élünk. Mégis teli van a Facebook, Pinterest és Instagram profilunk a boldogság kereséséről szóló idézetekkel, és még soha nem voltak ilyen népszerűek az önsegítő könyvek, és gyorstalpaló boldogság-tanfolyamok.
De valójában mi szükséges ahhoz, hogy boldogok legyünk?
Richard Layard brit közgazdász szerint a boldogságunkat 7 életterület befolyásolja.
Ezek (fontossági sorrendben):
- a családi kapcsolatok,
- az anyagi helyzet,
- a munka,
- a közösség és a baráti kapcsolatok,
- az egészség,
- a személyes szabadság
- és a személyes értékek.
A legtöbb terület magától értetődő – a család, a baráti kapcsolatok, a közösséghez tartozás fontossága még az ősközösségre vezethető vissza, amikor az egyén életben maradása függött tőle, hogy a csapat tagja-e (ld. közös vadászat, munkamegosztás), és még a középkorban is valós fenyegetést jelentett, ha valakit kitagadott az egyház, és bezárultak előtte a városkapuk. Ma már sokkal kevésbé vagyunk kiszolgáltatottak, de az érzelmi jóllétünk – és így a boldogságunk – feltétele, hogy legyenek szeretteink.
Az egészség és az anyagi helyzet
Minél jobb körülmények között élünk, minél egészségesebb a testünk és kényelmesebb az otthonunk, annál elégedettebbek és boldogabbak lehetünk. A személyes szabadság és a személyes értékek pedig áthatják az összes előző kategóriát – van, aki az óceán partján sétálva is szorong a problémái miatt, míg mást akár hajnalban, az éjszakai műszak után hazafelé sétálva is átjárhat a „börtönéből szabadúlt sas lelkem” érzés.
És mi a helyzet a munkával? Hogyan jön a boldogság?
Mitől függ, hogy boldogságot okoz-e a munka? Minél magasabb a beosztás, esetleg minél rugalmasabb a munkaidő? Layard szerint egyetlen fontos kitétel van: hogy úgy érezzük, értelme van a munkánknak. Semmi más nem számít. Dolgozhatsz a világ legkreatívabb irodájában, mesés fizetésért, ha közben úgy érzed, hogy az ötleteidet nem hallgatják meg, és értelmetlen feladatokat kapsz – biztosan nem leszel boldog.
Ugyanakkor lehetsz boldog utcaseprőként is – ha felfedezed a munkádban azt, ami számodra értelmet ad.
Mit gondoltok erről? Van az a pénz, amiért bármilyen munka boldogít, vagy fontos a „helyemen vagyok” érzés?
Vendégszerzőnk: Mucsi Boglárka (fenntarthato.cafeblog.hu)
Leadfotó: gratisography.com
Csatlakozz most a Szikra Hub-hoz, amely egy kreatív fókuszú tudástár, és fejlődj több mint 300 inspiráló tudásanyagból. Irány a szikrahub.hu! További lehetőségek: SZIKRAMAIL, ONLINE KURZUSOK.
Kreatív szemléletmód a fókuszban – előadások, kurzusok, céges tréningek változatos témákban, rendhagyó nézőpontokból. evaszlafkai.hu