Ha az alábbi elemek megjelennek a tevékenységünk során, akkor biztosak lehetünk benne, hogy flow-élményt élünk át, és minél több ilyen élményben van részünk, annál nagyobb kreatív energiát tudunk felszabadítani az életünkben. Ha több flow-ra vágyunk, akkor a flow-kapcsolók köré építsük az életünket.
Csíkszentmihályi Mihály évtizedekig tanulmányozott olyan embereket, akik élvezték, amit csinálnak. Az örömszerző élmények leírásában az alábbi 9 elem ismétlődött, amiből az első 3 az alappillére és 6 a folyamatjellemzője. Ezek a flow-előfeltételei. Mai szóhasználattal pedig flow-kapcsolók, amelyek a 70-es évek óta tovább bővültek, jelenleg összesen 22 flow-kapcsoló van, de ebben a cikkben főleg az alap 9-et fejtem ki, a többit csak felsorolásként.
Lássuk, mely elemeknek kell meglenniük, hogy közelebb kerülhessünk a flow-élményhez:
1. A cél végig tiszta
Az áramlat során folyamatosan tudjuk, hogy mit kell tennünk, világosak a célok. A terepfutó tudja, hány kilométer van hátra, a mérnök ismeri a tervrajz minden szegletét, a webdizájner tudja, hogyan épül fel a weboldal.
2. A kihívás és a felkészültség összhangban van
Ha egy nálunk erősebb játékossal mérkőzünk meg, akkor frusztráltak lehetünk, ha gyengébbel, akkor unatkozhatunk, és ugyanez történik a munkahelyünkön is: a képességeinknél nehezebb feladat stresszel, a jóval könnyebb pedig untat. Az áramlat során azt érezzük, hogy a felkészültségünk jól illeszkedik a lehetőségeinkhez.
3. Azonnali visszajelzés
Az áramlat-élmény során ismerjük a teljesítményünket. A futó figyeli az óráján a pulzusszámát, a zenész hallja, hogy a megfelelő hangot ütötte-e le.
Ez a három a legfontosabb alap, ezek az alappillérek és erre épülnek a folyamatjelzők.
4. Elmélyedés – a tevékenység és a tudat összeolvad
Sok tevékenység esetében nem a jelenben vagyunk, tanárt hallgató diák az esti bulira gondol, vezetés közben a napi eseményeken járnak a gondolataink, a délutáni értekezleten pedig a bevásárolandó tételeket vesszük sorra. Az áramlat során viszont csak arra koncentrálunk, amit csinálunk, elmélyülünk benne, ezt pedig az előző három pont teszi lehetővé.
5. Fókuszált a figyelem
Az áramlat-élmény a jelenre való intenzív fókuszálás eredménye, nem zökkent ki bennünket semmi az itt és mostból. Ha az író nem koncentrál, helyesírási hibákat vét, ha a szinkrontolmács gondolata elkalandozik, akkor nem tudja lefordítani az előadást.
6. Kontrollérzet
Annyira el vagyunk foglalva a tevékenységgel, hogy eszünkbe sem jut a kudarc lehetősége, nem félünk tőle, sem a hibázástól. Ehhez az is hozzájárul, hogy világosan tudjuk, mit kell tennünk és megfelelően felkészültnek érezzük magunkat.
7. Eltűnik az egó
A flow tevékenység közben nem aggódunk azon, hogy mások mit gondolnak rólunk, hiszen maximálisan koncentrálunk, tehát nem veszünk tudomást az egóról, harmóniát élünk át, egyek vagyunk a világgal.
8. Torzul az időérzékünk
Annyira belefeledkezünk a tevékenységbe, hogy nem veszünk tudomást az óra szerinti időről; pillanatnak érzünk órákat, észre sem vesszük, milyen gyorsan eltelt az idő. Ha az író ihletet kap, órákig fel sem kel a gép elől, nem érez éhséget, szomjúságot, annyira benne van flowban.
9. Belső motiváció (intrinzik motiváció, autotelikus élmény)
Nem az eredményért végezzük, hanem magáért a cselekvésért, egyfajta belső vágytól vezérelve. Bizonyos tevékenységek alapból öncélúak, mint a sport vagy a művészetek, míg másokat nem az élvezetért, hanem egy későbbi célért végzünk, mint bármilyen megbízásos munka. Ha a munkában és a magánéletben végzett tevékenységek esetében megtaláljuk az öncélúságot (is), részünk lehet a flowban és egy kreatívabb élet megélésében.
Íme az összes flow-kapcsoló – iktassuk be az életünkbe
Említettem, hogy az évek során tovább tanulmányozták a flow-állapotát és a kiváltó tényezőket, így a fenti 9 alap kapcsoló kibővült további 13 elemmel. Erről bőven olvashatsz a Flow Research Collective vezetőjének, a teljesítmény-szakértő Steven Kotlernek a The Rise of Superman és a The Art of Impossible (A lehetetlen művészete) című könyveiben.
A kapcsolók kutatása a mai napig folyamatban van. A teljesség igénye nélkül szeretném, ha rendszerben látnád az egészet, így csak felsorolást szintjén az alábbi struktúráról van szó. A lényeg, hogy ez az állapot mindenhol jelen van, bárkivel, bármikor megtörténhet bizonyos előfeltételek mellett. Az agyunk az evulóciók során úgy fejlődött, hogy támogassa a kialakulását.
Úgy ágyazhatunk meg a flow-élménynek az életünkben, hogy ezeket a kapcsolókat beépítjük amennyi területre csak lehet. Legyünk kockázatvállalóak, keressük az újdonságot, lássuk el a mintafelismerő rendszert bőséges információval, hogy a kreativitás kapcsoló (szaliencia-hálózat) aktivitzálódjon, tűzzünk ki célokat, kapcsolódjunk másokhoz. Legyünk kreatívabbak! Hozzuk ki magunkból a legjobbat!
Lássuk, miből válogathatunk, miket érdemes beemelnünk a különféle életterületeinkre:
Belső kapcsolók
- Érdeklődés-lelkesedés-életcél – ha tökéletesen összehangoljuk ezt a három hajtóerőt, olyan örömhormon-löketet és koncentrációt ad, ami kiválthatja a flow-élményt.
- Teljes koncentráció
- Világos célok
- Azonnal visszajelzés
- Kihívás és készségek egyensúlya
- Önállóság – akkor vetjük bele magunkat lelkesen valamibe, ha mi uraljuk az elménket, ha mi dönthetünk, ez nagyon erős motiváció. Ehhez tudnunk kell nemet mondani is. Rendelkezzünk legalább az időnk 20%-ával.
Külső kapcsolók:
- Súlyos következmények
- Ingergazdag környezet
- mély átélés
Kreatív kapcsolók:
- Kreativitás
Társadalmi kapcsolók:
- Teljes koncentráció
- Közös célok
- Megosztott kockázat
- Nyitott fül
- Jó kommunikáció
- Az egók összekapcsolódása
- Egyenlő részvétel
- Összeszokott csapat
- A helyzet kézben tartása
- Mindig igen – De helyett és
Én akkor tapasztalon a flow-élményt…
A flow-t különféle területeken megtapasztalhatjuk, és mindenhol másként hathat ránk. A munkámban akkor tapasztalom, amikor nem feszegetem túl a határaimat, olyan tevékenységet végzek, amit élvezek és aminél biztos vagyok a tudásomban, ám a feladat során bőven akad kihívás is. A magánéletben inkább boldogságpillanatok vannak, mintsem flow, viszont futás közben egy megint más jellegét tapasztalom ennek a jelenségnek. Amikor már kellő rutinom van egy-egy távban, szorgalmasan járok futni, így javul az állóképességem, és haladás közben vagy a tempón javítok, vagy messzebbre futok, közben azt érzem, hogy áramlok. Azt érzem, hogy minden szuper, a fáradtság ellenére jól megy a mozgás, jól érzem benne magam, milyen szép a táj és bármire képes vagyok. Mondjuk azért itt az endorfin löket igencsak boostolja az agyat, éppen ezért jó ötlet két munka között, vagy egy nagyobb koncentrálást igénylő feladat előtt a természetben futni egyet. Tudod, erről szól a kreatív sprint is.
A barátnőm, Fanni – aki az én futóterveimet is készíti és elemzi a teljesítményemet – elég sokszor tapasztalja a flow-élményt futás közben.
Tavaly több mint 2000 km-t futottam, így bőven volt lehetőség elmélkedni futás közben. A legnagyobb flow élményeim a feladat nélküli egyenletes és igen monoton, kis intenzitású hosszú futásaimon szoktak rám találni. Nálam a flow-futás jellemzően akkor jön, amikor nem kell agyalnom határidőkön, to do listeken, így meg tudom élni a futást. Igazi feltöltődés számomra elmerülni 1-1 bárányfelhőben az égen, vagy belefutni a naplementébe. Szuper ötletek is jönnek közben.
Sipos Fanni, futóedző | fannirun.hu
Te mikor szoktad tapasztalni az életedben a flowt?
Leadfotó: behance
Csatlakozz most a Szikra Hub-hoz, amely egy kreatív fókuszú tudástár, és fejlődj több mint 300 inspiráló tudásanyagból. Irány a szikrahub.hu! További lehetőségek: SZIKRAMAIL, ONLINE KURZUSOK.
Kreatív szemléletmód a fókuszban – előadások, kurzusok, céges tréningek változatos témákban, rendhagyó nézőpontokból. evaszlafkai.hu