Zak Ebrahim csak 7 éves volt, amikor tini nindzsa teknőcös pizsamájában el kellett hagynia otthonát és menekülnie kellett, mivel apja a terrorizmust választotta a családja helyett. Többek között lelőtt egy befolyásos rabbit és segédkezett a World Trace Center 1993-as lebombázásának kitervelésében. A sztori sokkoló és erőteljes, a választás szabadságáról szól.
Történetéből TED-előadás és könyv is született „A terrorista fia” címmel.
A gyűlölet hazugság
Sokan haragszanak a világra, mert „vétett” ellenük, vagy mert nyomorba taszította őket, vagy mert vannak szélsőséges csoportok, akik a legesendőbb pillanatban karolják fel.
Nem véletlen, hogy a gyilkos gyűlöletet tanítani kell. Ez az érzés nem természetes, hanem hazugság, amelyet újra és újra elhitetnek azokkal, akiknek jóformán semmijük sincs és akik nem ismernek meg más világnézetet – mondja Zak Ebrahim.
De nem is kell egy terroristacsoportig mennünk, elég csak megnézni egy szkinhed bandát vagy egyszerűen csak egy drogmámorba menekülő tinédzser társaságot, hiszen mindegyikben van egy eszme/szer, amelynek szélsőséges rabjává válnak és ez az elköteleződés könnyen beszippant másokat is. Főleg azokat, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak. De azt tudni kell, hogy mindenkinek van választása, hogy elfogadja-e azt az eszmét/szert, vagy nemet mondd rá.
Ennek egy durva példája ez a történet, amelyben a várt forgatókönyv, hogy a kissrác terroristák között nevelkedik, egész gyerekkorában bántalmazzák és majd ő is rendszerellenes lesz. De nem ez történik. Ő nem törik meg. Sőt, azt mondja:
Mindenkinek van választása. Ha gyűlöletre nevelnek, akkor is választhatod a toleranciát, a békét.
Testi és lelki terror minden színtéren
Zak Ebrahim apja, El-Sayyid Nosair lelőtte Meir Kahane rabbit, a Zsidó Védelmi Liga vezetőjét, majd börtönbüntetése alatt segített a WTC elleni bombatámadás megtervezésében. Eközben az anyja új férje folyamatos terrorban tartotta Zaket és öccsét, napi szinten verte őket. És ha ez még mind nem lenne elég a srácnak, a sok költözés miatt számtalan gettó környéki iskolát meg kellett járnia, ahol folyamatosan megtalálták a szemetebb diákok és verték, beszóltak, vagyis terrorban tartották.
Testi és lelki terrorban telt a gyermekkora, miközben még a saját anyja sem igazán állt mellette. Ő pedig mindez idő alatt nem bosszúra szomjazott, hanem szeretetre. Az apai szeretetre. Egyik legkedvesebb, szürreálisan idilli emléke, amikor a börtönön belül pár napot együtt tölthetett a család, mert akkor minden olyan volt, mint 7 éves kora előtt. Mielőtt az apja a terrorizmust választotta helyettük.
Együttérzés, béke, erőszakmentesség – furcsa eszközöknek tűnhetnek a terror világában, amely az apám segítségével épült fel.
Zak a béke útját választotta, hiába nevelték a terrorizmus árnyékában, ő arra tette fel az életét, hogy tanulságos történetét megossza a világgal.
Ha megismernéd a teljes sztorit, nézd meg az előadást, majd olvasd el a könyvet.
A terrorista fia a TED színpadán
Ahol a TED-előadás véget ér, ott kezdődik a TED-könyv, amely elég rövid, mégis elég mélyre áshatsz a témában. A könyvsorozat első része A terrorista fia c. könyv.
.
Oszd meg a történetet másokkal is!
Leadfotó: TED blog
[sgmb id=”2″]