Az a 29 – bátran leírhatom – hős, aki ezen a megmérettetésen elindult, tényleg olyan életet él, ami más… Inspiráló, meghökkentő, meglepő, de mindenképpen elismerésre méltó. Persze, persze, mi nem sportmagazin vagyunk és igen, a vitorlázással sem szoktunk sokat foglalkozni, de úgy érzem, hogy a Vendée Globe Földkerülő verseny mellett mi sem mehetünk el szó nélkül.
Ráadásul a csapatban angol, spanyol, amerikai, japán, ausztrál és sok-sok francia mellett volt magyar induló is. Ugyan tengerünk nincs, hősünk annál inkább, hiszen Fa Nándor 10 társával együtt már célba ért. Ez viszont egyben azt is jelenti, hogy még mindig vannak, akik kőkeményen küzdenek az elemekkel – és persze önmagukkal.
Vendée Globe, az egyetlen egyszemélyes, kikötés nélküli Földkerülő verseny
Nézzük mit érdemes tudni a versenyről. A Vendée Globe startja és célja mindig a francia partoknál található Les Sables-d’Olonne városa. Az első versenyt 1989-1990-ben tartották, alapítója a francia vitorlás Philippe Jeantot volt. A megmérettetést négyévenként rendezik meg, legalapvetőbb jellegzetessége pedig, hogy ez az egyetlen egyszemélyes, kikötés nélküli Földkerülő verseny. Csak még egyszer hangsúlyozom: egyszemélyes, tehát a versenytáv teljesítési ideje alatt, ami Fa Nándor esetében majdnem 94 napot jelentett,
teljesen egyedül kell megküzdeniük a versenyzőknek a tengerrel, széllel, esővel, hideggel, meleggel.
És igen, kikötés nélküli, tehát nincs lehetőség megállásra, javításra, pihenésre, regenerálódásra. Lehorgonyozni lehet, de más hajóhoz kikötni, külső segítséget kérni már nem.
Az útvonal
Les Sables-d’Olonne-ból az Atlanti-óceánon indulnak el déli irányba a versenyzők egészen a Jóreménység fokig. Innen az óramutató járásával megegyező irányában haladnak az Antarktisz körül, megkerülik Cape Leeuwint és a Horn-fokot. A verseny novembertől februárig tart, ugyanis ez az az időszak, amikor a déli óceánon az ausztrál nyár alatt kelhetnek át.
Fa Nándor és a Spirit of Hungary
Fa Nándor most indult harmadszor a Vendée Globe-on és ezúttal a 8. helyen futott be. A három versenyből azonban a másodikat fel kellett adnia, így tulajdonképpen ezt a megmérettetést kétszer teljesítette. A mostani versenyt 2017. február 8-án fejezte be, a távot 93 nap, 22 óra, 52 perc, 9 másodperces idővel teljesítette. A befutást követően azonban bejelentette, hogy abbahagyja a versenyzést, nem indul többet. Egyébként több olyan versenyző is van, aki egyszer teljesítette a távot és azt követően jelentette be visszavonulását.
Fa Nándor saját tervezésű hajójával, a Spirit of Hungary-vel állt rajthoz. A hajókra egyébként nagyon szigorú szabályok vonatkoznak súlyban, felszereltségben és méretben egyaránt. A legfontosabb kritérium, hogy 18 méteres, nyitott hajóosztályba tartozó egytestű vitorlások nevezhetnek. De a hivatalos leírás ennél sokkal bonyolultabb, ami a hajó tervezését is megnehezíti. A Spirit of Hungary a legnehezebb hajó volt a mezőnyben, de úgy tűnik ez egyáltalán nem okozott számára hátrányt. A hideg, nedves és szeles időjárás uralta az elmúlt időszakot Fa Nándor életében, mégis azt nyilatkozta, hogy megérte.
A versenyt egyébként a francia Armel Le Cléac’h nyerte, mögötte pedig az extrém húzásairól híres angol Alex Thomson és a szintén francia Jérémie Beyou értek célba.
Te el tudod képzelni, hogy közel 100 napot egyedül, teljesen komfortzónán kívül, olykor szinte életveszélyes nehézségek között vészelj át?
Végül is ez is önmegvalósítás! Óriási tisztelet Fa Nándornak!
Leadfotó: christopheravareau.com
[sgmb id=”2″]