Őrült heted lesz? Aggodalom helyett lazíts!

Szerző: Marczinkó Ágnes
aggodalom_365letszikra_1170x650_pixabay-com

Az aggodalom és szorongás folyamatosan jelen van az életemben, talán eltűnni sosem fog, de az utóbbi években életmódot váltottam, amelynek következtében imádom élvezni az élet apró örömeit. Ami egyben azzal is jár, hogy a negatív érzések erejét enyhíteni tudom.

Élénken él bennem egy régebbi emlékem. A családdal együtt vacsorázunk egy vasárnapi napon és apukám mond egy viccet. Mindenki nevet körülöttem, de én nem tudok, mert a hétfői szóbeli érettségi vizsgára gondolok. „Lazíts egy kicsit” – mondta anyukám. „Próbálkozom, de nem megy!” – válaszoltam neki. Tényleg nagyon keményen próbáltam lenyugodni és jól érezni magamat akkor, de nem ment…

Viszont azóta van néhány tippem arra vonatkozóan, hogy hogyan.

Aggodalom elűzési praktikák

Nagyon sokat gondolkodom mostanában azon, hogy vajon az agyam arra van programozva, állandóan aggódjak? Hát, bizonyára arra… de lehet ezen segíteni. Sokunk érzékenyen reagál a problémákra, változásokra, kihívásokra. Mások hagyják, hogy gondolatuk, érzelmeik elsodorják. A következőkben írok pár dolgot, amelyek segítenek kilépni az aggodalom hálójából.

Mindfulness

Az aggodalom az, amikor olyan gondolataink vannak, amelyek nem a valóságot tükrözik, hanem egy elképzelt helyzetet. Például, aggódunk a gyerekünkért, hogy miért késik a megbeszéltekhez képest. Ezzel szemben a mindfulness gyakorlatok arra tanítanak, hogy a jelenben legyünk és tudatosítsuk a körülöttünk lévő valóságot, ezáltal csökken az aggodalmunk mértéke.

Amikor aggódom, akkor igyekszem megfigyelni a testem egyes jelzéseit és koncentrálni azokra, ezáltal tényleg a valóságban vagyok.

Mantrázás

Amikor az elmém nyugtalan és folyamatosan egy dolgon agyal, és nem akarja azt elengedni – aggódok a családom, az anyagi helyzetemen, fejlődésem, barátok. Ebben az esetben először a légzésemre koncentrálok, ha otthon vagyok, akkor elkezdek hangosan, ha úton, akkor pedig magamban mantrázni (szóham vagy omh).

A legegyszerűbb gyakorlat: hunyd le a szemedet, vegyél egy mély lélegzetet, érezd a szívverésedet. Összpontosíts az 5 érzékszervedre: szaglás, hallás, ízlelés, hallás, érintés. Lélegezz tovább mélyen és egyenletesen és ezáltal több oxigén jut az agyadba és csökkent stressz szinted.

Mozgás

A testünket nem arra tervezték, hogy folyamatosan egy helyben üljön. Ha egész nap ülsz egy munkahelyen, mint én is, akkor muszáj idő találnod, arra hogy mozogj és oldd a feszültséget és a blokkokat a testedben.

via GIPHY

Már napi 30 perc séta is elég, hogy az agyad boldogsághormont termeljen, amely csökkenti a stressz szintedet. A saját napi rutinom: reggel jóga gyakorlása otthon, ebédkor 20 perc séta és este pedig vagy meditációs- és jóga gyakorlása otthon vagy stúdióban. Ha teheted, te is legalább napi fél órát szánj a mozgásra és lazíts! Hosszútávon tested megköszöni neked a gondoskodást.

Adj az elmédnek más gondolatokat

Egy aranyos kiskutya fegyelmezetlenség nélkül rohangál fel alá. A te gondolataid is ilyenek, hol erre, hol arra járnak. Ezzel szemben, ha adsz magadnak egy projektet, amin rágódhatsz, akkor jól érezheted magadat és összpontosítani kezdsz.

Min tud rágódni az agyad?

Kezdj el festeni, írni, olvasni, zenélni, bármilyen hobbi szuper választás. Tegyél erőfeszítéseket, hogy az aggodalom helyett ezek a gondolatok jelenjenek meg az elmédben.

Kezdd el edzeni az elmédet, hogy egyre távolabb kerülj az aggodalmaktól és inkább a remény, a hála, a kreativitás és az optimizmus kerüljön a felszínre.

Lazíts! A jó hír, hogy nincs korhoz kötve, a tudósok szerint az agyunk bármikor formázható. A gyakorlás és az ismétlések által meg tudod változtatni a gondolkodásodat, amely kihat az egész életedre majd.

Kezdd el ma és biztosan kellemesebben telik az őrültnek tűnő heted. 

Leadfotó: pixabay.com

[sgmb id=”2″]


HA TÉGED IS HAJT A KÍVÁNCSI TUDÁSVÁGY, TE IS FEJLŐDŐ SZEMLÉLETMÓDDAL TEKINTESZ A VILÁGRA, CSATLAKOZZ A FACEBOOK VAGY AZ INSTAGRAM OLDALHOZ VAGY IRATKOZZ FEL AZ ÖTLETSZIKRÁKRA!

Ezeket olvastad már?