Amikor 2 év alatt lecseng a hormonlöket és felereszkedik a rózsaszín köd, akkor jön a kemény munka. Ahhoz, hogy jó érezzük magunkat a párkapcsolatban, elengedhetetlen az önismeret, a társismeret, a beszélgetés, az érzelemkinyilvánítás, a felelősség felvállalása és a szövetség kialakítása. Ez mind nagyon szépen hangzik leírva, de mégis hogyan működik a gyakorlatban? L. Stipkovits Erika pszichoterapeuta segít megfejteni!
15 év gombócból is sok
Mi a napokban leszünk 15 évesek, vagyis kamaszodik a párkapcsolatunk. Nyilván megéltünk sok jót és rosszat, de ami a legfontosabb, hogy folyamatosan tanultunk. Együtt ismertük meg magunkat és a másikat is, hol puha füves, hol murvás akadálypályán haladva a saját tempónkban és ízlésünkre formáltunk a te és én-ből mi-t. Azóta is fejlődünk a saját módunkon, alakítjuk a saját szabályainkat, és köszönjük szépen, ennyi idő után is nagyon jól vagyunk… azt hiszem, soha jobban. Viszont az utóbbi mondatban nagyon sok munka van/volt/lesz.
Ha az ember készen áll a párja által fejlődni, belenézni a tükörbe, amit a másik tart, épülni a finom kritikákból, vállalni a felelősséget a döntéseiért és értően kommunikálni, akkor a kapcsolat folyamatosan fejlődik, a válságokból megerősödve kerülünk ki, miközben közelebb kerülünk önmagunkhoz és egymáshoz.
Ez kőkemény meló. De tényleg.
Szóval ideje lefújni a csillámport és jöhet az izgalmas valóság, amelyet most néhány különleges, beszélgetésre invitáló feladattal fűszerezek.
Izgalmas feladatok a párkapcsolat mélyítésére
L. Stipkovits Erika szakpszichológus, pszichoterapeuta Közelebb egymáshoz című könyvében terápiás esetei alapján számos gyakorlattal, teszttel segít minket megismerni egymást és együtt fejleszti kapcsolatunkat. A hatékonysághoz pedig elengedhetetlen a társunk motivációja, hiszen közösen kell a gyakorlatokat végigélnünk. Nyugi, nem ördöngős challenge lesz – bár a beszélgetés némely pasinak nagyon is az -, hanem izgalmas TÁRSASjáték, amely során
olyan dolgokat is megtudunk a másik felünkről, amelyeket eddig talán nem is sejtettünk.
Azt javaslom, ne meló után hazaesve, fáradtan fogjatok bele a feladatokba, hanem amikor legalább 1 nyugodt órát egymásra tudtok szánni. Nyissatok ki egy üveg bort, gyújtsatok gyertyát és jöhetnek a sztorik. Ha a pasid vonakodik az ilyen feladatoktól, akkor teremts számára olyan körülményt, amelyben jó érzi magát, illetve nyugodtan motiváld valamivel, hogy „jó tett helyébe, jót várj”… 😀
Készen álltok?
Feladat 1: Felelősségvállalás
A következő befejezetlen mondatok alkalmat teremtenek, hogy mélyebben megismerjétek egymást, beszélgessetek, és áttekintsétek az elmúlt időszakot, valamint a közös felelősségvállalást. Először mind a ketten fejezzétek be a következő mondatokat írásban, majd közösen olvassátok fel a válaszokat. Garantáltan nagy felismerések lesznek…
Ez egy rövidített lista, könyvben megtalálod mind a 42 mondatot.
- Abban mindenképpen ugyanolyanok vagyunk, hogy …
- Abban viszont különbözünk, hogy …
- Ha kapcsolatunkról film készülne, ez lenne a címe …
- Feltétlenül el szeretnélek vinni egy helyre, mégpedig …
- Életünk egyik legvidámabb pillanata az volt, amikor …
- Most úgy érzem, hogy …
- Az egyik legnagyobb erősséged, hogy …
- Büszke vagyok rád, amikor …
- A te segítségeddel tudtam meg magamról, hogy …
- Van egy érzés, amely gyakran kínoz …
- Bizonytalannak érzem magam, amikor …
- Ha átformálhatnálak, azt akkor sem változtatnám meg benned, hogy …
- Félek, hogy …
- Szeretem, amikor te …
- Bosszant, amikor …
- Már megbántam, hogy …
- Akkor érzem veled magam a legjobban, amikor …
- Ezt a 3 dolgot szeretem legjobban csinálni veled …
- Leginkább akkor van szükségem rád, amikor …
- Amikor veszekszünk …
- Szerintem jó móka lenne, ha …
- Leginkább a következők tartanak össze bennünket: …
- Amikor megbántalak, én …
- A pénzügyeinkről azt gondolom, hogy …
- A szexuális életünkben nagyon jó, hogy …
- Szeretném, ha a kapcsolatunk a jövőben …
- Az életben leginkább azt értékelem, hogy …
- Azt kívánom neked, hogy …
Feladat 2: Egymásra figyelés
Gondoljuk végig és válaszoljuk meg őszintén a következő kérdéseket, majd osszuk meg egymással. Ha valamelyikre nemmel válaszoltunk, akkor igyekezzünk beiktatni az életünkbe a kérdéshez kapcsolódó helyzetet.
- Hányszor tettünk egymás kedvére az elmúlt héten?
- Tettünk-e olyan dolgot, amelyhez nem volt kedvünk, de a másik szerette volna?
- Támogattuk-e egymást egy nehéz nap reggelén, indulás előtt?
- Beszélgettünk-e magunkról, örömeinkről, nehézségeinkről esténként?
- Vittünk-e egymásnak kedvességből apró ajándékokat?
- Segítettünk-e egymásnak, hogy átvettünk apróbb munkákat?
- Betartottuk-e egymásnak tett ígéreteinket?
Feladat 3: Indulat megismerés
Ha a párkapcsolatban egy problémás szitu többször ismétlődik, és erősebb érzelmeket, indulatokat vált ki, akkor nemcsak a jelenlegi párunkra haragszunk, hanem korábbi sérelmeket cipelünk (szülőktől, tanároktól, korábbi partnertől). A pszichológus szerint sokat segít, ha távolabbról figyeljük meg magunkat és a helyzetet. Érdemes rájönni, hogy valójában miért reagáltunk ilyen erőteljesen a helyzetre. Szóval ha lehiggadtunk, gondoljuk át:
- Mi a bajom?
- Mi esett nekem ilyen rosszul ebben a helyzetben?
- Mi hatott rám ilyen nagy erővel?
- Mi húzódik meg a heves érzelmeim mögött?
- Mi zavar leginkább az egész helyzetben?
- Honnan ismerős ez helyzet, mi válthatta ki korábban (akár gyerekkorban)?
- Amikor hasonlóan viselkedtem, akkor mi fájt vagy mi hiányzott?
- Mire lenne szükségem? Minek kellene megtörténnie?
Ezután beszélgessünk el a párunkkal mindkettőnk érzéseiről és a korábbi hasonló emlékekről. Sokkal jobban megérthetjük ezáltal saját magunkat és a másikat is, valamint a felismerés átsegít minket a viharosabb időszakokon, veszekedéseken, mert tudjuk, hogy valójában mi áll a háttérben. Segíthetjük egymást feldolgozni a problémát és tudatosabban kezelni a rumlis szituációkat.
Hatalmas fejlődési lehetőséget rejtenek ezek a feladatok, miközben mind a ketten mélyre ásunk magunkban, emlékeinkben és tudatosítjuk az egymáshoz való viszonyunkat. Ha el tudunk ezekről a témákról, kérdésekről beszélgetni a társunkkal, még jobban megismerjük egymást, javul a közöttünk lévő intimitás, mélyül az empátia és fejlődik a kapcsolat. Ha még bővebben kíváncsi vagy ilyen feladatokra, párkapcsolati tesztekre, terápiás esetekre, konkrét problémákra és megoldásokra, ajánlom L. Stipkovits Erika – Közelebb egymáshoz című könyvét.
Leadfotó: pixabay.com
Csatlakozz most a Szikra Hub-hoz, amely egy kreatív fókuszú tudástár, és fejlődj több mint 300 inspiráló tudásanyagból. Irány a szikrahub.hu! További lehetőségek: SZIKRAMAIL, ONLINE KURZUSOK.
Kreatív szemléletmód a fókuszban – előadások, kurzusok, céges tréningek változatos témákban, rendhagyó nézőpontokból. evaszlafkai.hu